Facebook Youtube
Twitter RSS

Zvukař:

Znovu je dobré upozornit na to, že zvukař musí být značně trpělivý, neboť stráví i několik desítek hodin zvučení u jednoho projektu. Dostane nebo si vybere projekt - jsou dvě kategorie. První je čistě zvukový projekt. Zvukař dostane scénář, který je obvykle barevně označen pro jednotlivé dabéry a někdy i s poznámkami, jaký efekt či zvuk kam dát. Poznámky samozřejmě nemusí splnit na 100%, je to jen představa vedoucího projektu. Také dostane soubory s dabingem a to buď od dabérů samostatně a nebo od vedoucího projektu.

Druhý druh projektu je zvučení seriálu/filmu. zvukař dostane video a k němu české titulky. Také dostane soubory s dabingem a to buď od dabérů samostatně a nebo od vedoucího projektu.

Nejprve z jednotlivých dabingů odstraníme šum. Třeba pomocí programu MAGIX Audio Cleaning Lab nebo v Audacity či jiném programu, který pokud možno umožňuje šum odstraňovat na základě sejmutého vzorku. Na začátku a na konci každé nahrávky by dabéři měli nechat 15 sekund ticha, ze kterýho vzorek naberete. Pokud tam nebude, tak někde mezi větami. Poté zvolíte úrovně citlivosti a útlumu tak, aby šum nebyl slyšet, ale aby nedošlo k silné deformaci hlasu. Nahrávky posloucháte na kvalitnějších sluchátkách či reproduktorech, kde tyhle detaily uslyšíte a je lepší si to pouštět nahlas. Pokud šum nejde odstranit poradíme se s jinými zvukaři jestli to odstranit jde a poté popřípadě požádáme dabéra o novou nahrávku.

Dalším krokem, u čistě zvukovým projektu, je rozstříhání jednotlivých nahrávek na věty nebo úseky a vytvořit z nich po sobě jdoucí celek podle scénáře. Pokud dabér mezi větami si odkašle nebo tak něco, tak to odstřihnem. Poté zarovnáme hlasitosti jednotlivých dabéru. Také použijem kompresor/limiter, ale s citem, jen tak, aby se vyrovnali hlasitosti mezi normální a více emoční mluvou. Popřípadě použijem i equalizer.

Poté si poslechnem nahrávku jako celek. Pokud uslyšíme před začátkem střihu nebo na konci střihu lupnutí, znamená to, že jsme šum zcela nezlikvidovali. V tom případě nastavíme na začátku střihu postupné zhlasování a na konci střihu postupné ztišování.

Pokud jsou v nahrávce přesně během mluvení ruchy(klinutí myší apod) - nesnažíme se o jejich odstranění. Sice se to povede, ale většinou to poškodí nahrávku tak, že je to slyšitelný ještě víc. Raději požádáme dabéra o nový kus nahrávky.

Pokud je v nahrávce více variant jedný věty či úseku, můžem si vybrat.

Ve video projektech jednotlivé věty nebo úseky pasujem přesně do pusy, pokud je to možné. V žádném případě nahrávku nezrychlujeme ani nezpomalujeme, neboť to silně zlikviduje nahrávku. Některé nesrovnalosti se hold musí ignorovat a nebo požádat dabéra o nahrávku novou.

Po dosazení všech nahrávek a zkontrolování se pustíme do zvuků pozadí a dalších efektů. U čistě audio projektů doplníme zvuky dle scénáře. Tedy pokud se nachází v lese, pustíme do pozadí zvuk ptáků a třeba šum stromů. Pokud jsou u vody, ať je tam slyšet. Pokud se mluví o tom, že něco hodil nebo vystřelil, opět doplníme. Zvuky se pokusíme sehnat v rozumné kvalitě na internetu. U video projektů se snažíme dávat zvuky podle originálu. Pokud je to možné, tak si je vystřihnem z originální zvukové stopy a pokud ne, najdeme podobné. Pokud potřebujem hudbu na pozadí, tak si ji složíme, stáhnem a nebo požádáme některého z hudebníků. Hudba v pozadí nesmí porušovat autorská práva.

Může se stát, že třeba nějaká věta z dabingu bude chybět, tak nám nezbývá než napsat onomu dabéru či to řešit přes vedoucího projektu.

Ukládání:

Po dodělání projektu ho exportujem u audio projektů do formátu MP3 / 44 100Hz / STEREO pokud není uvedeno jinak, u video projektů exportujem i s videem ve formátu jako v originále nebo pouze zvukovou stopu jako v originále, podle zadání. Poté soubor zabalíme pro zmenšení velikosti. Nejlepší je použít 7zip, popřípadě RAR a to s co největší kompresí (co nejmenší výsledná velikost). Soubor pak odešleme pomocí systému na Perla stránkách a nebo na server ulož.to. V druhém případě soubor(y) před zabalením do 7zip či RAR zaheslujem. Servery typu "úschovna" používat nebudem, neboť často dochází ke smazání souboru vypršením limitu. Poté dáme odkaz do kategorie "Ke schválení" u jednotlivého projektu a sledujeme postřehy jiných členů Perly. Ve většině případů budem muset některé části předělat a dát ke schválení znovu, protože po několika hodinách poslouchání toho samého už některé věci nevnímáme. Po uveřejnění vašeho díla si projekty a veškeré soubory archivujem. Pokud nemáme dostatečnou kapacitu v PC, domluvíme se s jinými členy Perly. Je dobré mít i ve složce s projektem nějaký pořádek a smysluplnou organizaci.

Pro uchazeče:

Opravdu tě to neodradilo? Zvládneš to?

V tom případě vyplň registrační formulář. Pokud máš nějaké předchozí projekty, pochlub se jimi. Popřípadě dostaneš vstupní projekt a po jeho dostatečném dokončení se staneš součástí Perly.

futurama.sk madmenpictures.cz clone-wars.cz sgportal.uvadi.cz sgportal.uvadi.cz emersongames.cz futuramania.cz tv-cool.cz kreveta.net bandzone.cz/applepine torturechamber.cz t-scc.cz
Banner Perla Group

Děkujeme za případnou finanční podporu