Facebook Youtube
Twitter RSS

Dabér:

Dostane nebo si vybere projekt - jsou dvě kategorie. První je čistě zvukový projekt. Dabér dostane scénář, který je obvykle barevně označen pro jednotlivé dabéry. Celý si pročte, jednak kvůli souvislostem (aby věděl, jakým tónem hlasu dabovat) a taky, kdyby náhodou byla chyba v barvách a nějaká věta byla neoznačena. Pokud je to možné, pokusí se i o emoční zvuky a citoslovce (pláč apod).

Druhý druh projektu je dabing seriálu/filmu. Dabér dostane video a k němu české titulky. Video si projde a nadabuje všechny hlášky od určené postavy. Pokusí se trefovat se do délky klapání pusy. Pokud je to možné, pokusí se i o emoční zvuky a citoslovce (pláč apod).

Zpěvák:

Většinou bývá i dabérem, tak se ho předchozí týká také. Jinak samozřejmě bude zpívat podle textu. Na zpěváka jsou však kladeny mnohem větší nároky na kvalitu jeho nahrávky. (viz níže)

Jak pracovat s mikrofonem? Jak nahrávat?

Nejprve je třeba zopakovat, že je potřeba mít mikrofon kvalitní. V Perle se velmi osvědčil mikrofon Samson C03U, který sice stojí okolo dvou tisíc, ale je kvalitní a navíc je to USB mikrofon, takže nezáleží na kvalitě zvukové karty v počítači. Pokud budete mít levnější, tak nemusíte být přijati a nebo budete účinkovat jen v málo projektech.

Dále je potřeba pořídit si POP filter. Jedná se o speciální síťku, stojí několik stovek korun, která zlikviduje většinu nárazových samohlásek (p, b, atd.) a chrání mikrofon před dechem. POP filtr se umístí pár centimetrů před mikrofon mezi mikrofon a dabéra.

Jsou dva konstrukční typy mikrofonů. V dabingu a ve studiích se převážně používají tzv. kondenzátorové mikrofony. Což je i ten doporučený výše. Do nich se mluví tak, že si ho otočím nápisem a kontrolkou k sobě a mluvím do horní mřížky (viz červená tečka na obrázku, tam se snažím mluvit). Samozřejmě tam bude umístěn ještě POP filtr.

Do odlišných mikrofonů se mluví přímo shora mikrofonu. Mikrofon umístíme na stojánek, v žádném případě ho nedržíme v ruce.

Většina mikrofonů má i na sobě pár nastavovacích tlačítek. Jednak na něm můžete najít nastavení směrové charakteristiky - tedy z jakého směru má snímat zvuk. Jelikož chceme, aby nám to bralo co nejmíň ruchů z okolí nastavíme kardiodu, popřípadě hyperkardiodu. U mikrofonu Samson C03U je to tlačítko zezadu, poloha uprostřed. Dále tam můžeme najít tlačítko pro snížení hlasitosti (udávané v dB). To nechte na nule, ještě o tom bude zmínka o pár řádků níž. U mikrofonu Samson C03U je to tlačítko zepředu vpravo, poloha vlevo. Další tlačítka upravují další vlastnosti zvuku a ty můžete vyzkoušet u jakých se vám bude zdát váš hlas nejlepší.

Nahráváme v jakékoliv kvalitnějším programu. Rozhodně nepoužijeme programy již předinstalované ve windowsu. Na nahrávání třeba použíjte program Audacity.

Další záležitostí je vzdálenost od mikrofonu a hlasitost mluvení. Když budem mluvit příliš potichu či budem moc daleko od mikrofonu, tak nahrávka bude potichá a bude na ní víc slyšet šum.


Málo hlasité / moc velká vzdálenost


Moc hlasité / moc malá vzdálenost


Optimální hlasitost a vzdálenost, křivka by se měla dostávat ke krajním hranicím jen výjimečně.

V žádném případě nahrávku dodatečně nezhlasujem programama! Protože tak se zesílí i šum a zvuky z pozadí.

Pokud však mluvíte stále moc nahlas a vzdálenost větší dát nemůžete, tak lze sáhnout po možnosti ztlumení zvuku. A to buď na mikrofonu již zmíněným tlačítkem (pokud tam je) a nebo v systému windows či v nahrávacím programu. Ale je lepší to všude nechat na maximum. (Teda bez dalšího přidaného zesílení, které windows umožňuje.)

Také si dáme pozor na ruchy okolo nás. Nemůže být v blízkosti zapnutá televize či třeba otevřené okno. Dáme si pozor, abysme během mluvení nevrzali židlí, neklikaly myší, nefuněli a podobně. Na to můžou posloužit mezery mezi jednotlivýma větama. Samozřejmě necháme mezeru mezi kliknutím myší a začátkem další věty. Nikdo vám nebrání v tom, abysme mezi větami či odstavci se napili či vynadávali se.

SAMOZŘEJMNOSTÍ JE VŽDYCKY SI NAHRÁVKU PO SOBĚ POSLECHNOUT!

Pokud uslyšíme nadměrný ruch, pokusíme se ho zlikvidovat. Může vznikat šum, coby zvuk větráku od PC či notebooku, tak dám mikrofon dál. Nebo starší monitory vyzařují a to se negativně ukáže v nahrávce. Pokud máte notebook, můžete zkusit udělat nahrávku po odpojení adaptéru a chvilku ho používat jen na baterii - některé zdroje způsobují značný šum. V žádném případě se nesnažíme z nahrávky šum odstranit programama, to necháme na zvukaři.

Pokud vzniká ozvěna, musíme se s mikrofonem vzdálit od stěn, které hlas odrážejí. Popřípadě je něčím měkkým vypolstrovat. Buďto si doma zařídíte "studio" a blízké stěny zakryjete molitanem či podobným materiálem a nebo stačí stěny zakrýt prostěradlem.

Osvědčený je taky během nahrávání stát a to rovně. Pokud je člověk narovnaný, lépe se mu dýchá a vůbec podává daleko lepší výkon. To se hlavně týká zpěváků.

Další důležitá věc je opakování. Tedy pokud dabuju, tak některé problematické věty je dobré zopakovat a to klidně několikrát. Jednak aspoň v některý nebude slyšet třeba klapání myši či vrzání, pokud si na to nedáte pozor a jednak můžete zkusit více možností intonace. A pro videa je dobré poslat více verzí vět s různou rychlostí, aby se aspoň nějaká dala napasovat do pusy v obraze. Pokud máte vět málo, klidně každou několikrát zopakujte.

Také zkuste ještě párkrát po sobě poslechnout kvůli přeřekům a podobně.

Samozřejmě vás může zvukař nechat část nebo všechno předabovat znovu. Avšak nadávat vám nebude, spíš se bude snažit vám pomoct své chyby napravit. Tak se snažte sami, ať vám to pak nemusí říkat on.

Ukládání:

Ukládáme do formátu WAV / 48 000Hz / 16-bit / MONO. Buďto jako jeden soubor a nebo když budem potřebovat, tak jako souborů víc. Pro zvukaře je lepší, když na začátku a na konci každého souboru nahrávky necháte tak 15 vteřin ticha. Poté soubor(y) zabalíme pro zmenšení velikost. Nejlepší je použít 7zip, popřípadě RAR a to s co největší kompresí (co nejmenší výsledná velikost). Soubor pak odešleme pomocí zpráv na Perla stránkách a nebo na server ulož.to. V druhém případě soubor(y) před zabalením do 7zip či RAR zaheslujem. Servery typu "úschovna" používat nebudem, neboť často dochází ke smazání souboru vypršením limitu. Soubory si uchováme v počítači do doby úplného vydání projektu. Občas se stane, že se to ztratí, tak ať to pak nemusíš dabovat znovu.

Pro uchazeče:

Opravdu tě to neodradilo? Zvládneš to?

V tom případě se drž pokud možno všeho výše psaného a nadabuj zkušební ukázku a pošli ji přes registrační formulář.

Na výběr máš z 5ti textů, stačí jeden, ale můžeš jich nadabovat více. Zpěváci mají možnost nazpívat a odeslat prakticky cokoliv. Po odeslání budeš hodnocen členy Perly, zda tě vezmou nebo ne, ale o dalších krocích budeš dále informován po registraci. Zde jsou texty pro vstupní nahrávku: formát DOC, formát DOCX

futurama.sk madmenpictures.cz clone-wars.cz sgportal.uvadi.cz sgportal.uvadi.cz emersongames.cz futuramania.cz tv-cool.cz kreveta.net bandzone.cz/applepine torturechamber.cz t-scc.cz
Banner Perla Group

Děkujeme za případnou finanční podporu