Facebook Youtube
Twitter RSS

Inside

Inside je jeden ze skvostů francouzské kinematografie.
Těhotná Sarah při autonehodě ztratí přítele. Jejímu dítěti se jako zázrakem nic nestalo, nehoda se na ní však psychicky podepsala. Sarah ještě donedávna bývala schopnou reportérkou a její šéf jí na štědrý den nabízí společnost. Tu ale odmítá, a když se jí v osudný večer objeví přede dveřmi záhadná žena, která si potřebuje nutně zavolat, pomalu zjišťuje, jak špatné rozhodnutí to bylo. Žena za dveřmi zná její jméno a ví o ní i to, že její přítel zemřel při nehodě. Ze začátku to vše vypadá jen na nevinný terror, kdy žena pouze stojí za dveřmi nebo za oknem. Po chvíli však nabývá daleko větších rozměrů, když se cizí žena dostane dovnitř.

Potom, co dojde ke zlomovému okamžiku, se už snímek ani na moment nezastaví a po následujících padesát minut je opravdu na co se dívat. Cizí žena má spadeno na nenarozené dítě Sarah a myslím, že z úvodního odstavce je zřejmé, že si nebude chtít na porod počkat. Sarah má co dočinění s šílencem, který se nezastaví před ničím, a když se jí někdo postaví do cesty, má tendence ho co nejbrutálněji popravit. Aby se k dítěti dostala pro ní co nejschůdnější cestou, její zbraní jsou nůžky, které ve filmu několikrát ošklivě použije, a nezůstane jen u nich. Námět je tedy vskutku hrůzný, hroznější je, že se něco takového stalo už i v realitě - před pár lety o takovém případu psali v novinách. Nezůstane ale jen u Sarah. Do domu se v průběhu děje dostane několik dalších postav, které mají ve scénáři za úkol vražedkyni zpomalit, aby to neměla až tak lehké. Nedochází tu k žádným nerealistickým akčním honičkám po domě, alespoň ne po většinu času. Sarah si najde zdánlivě bezpečné místo v koupelně a tam taky nějakou chvíli přečkává.

O gore scénách v Inside se nedá říct, že tamten průstřel byl efektní, to propíchnutí vypadalo skvostně, ap. Scény násilí tu působí, tedy ne jenom vypadají, až mrazivě opravdově. Jestli jste viděli Haute Tension, tak brutalita v Inside je na podobné úrovni, jen o něco upgradovaná pro diváka roku 2008. Film doporučuji opravdu jen divákům s hodně silnými nervy, popř. žaludkem. V několika případech ani tak nezáleží na provedení, jako spíše na tom, kdo je obětí - násilí se např. nevyhýbá ani tomu nejslabšímu, jako je zvířecí mazlíček. V průběhu filmu se způsoby zabití mění, jedno ale zůstává. Pocit, že právě probíhající hrůza nebyla točena pro potěchu oka běžného gorehounda. Nepochopte to špatně, Inside je brutální až až a krve se v něm prolije několik litrů, jen v kontextu filmu, který působí skoro opravdově, se zabitími detailně na kameru, to působí možná až přehnaně. Pokud ale od horroru čekáte, že vás na nějaký čas po jeho zhlédnutí zdeptá než pobaví, bude to film přesně pro vás.

Už jsem zmínil Haute Tension (HT), k jehož pojetí brutality má Inside nejblíže. Mám pocit, že tvůrcům tohoto filmu HT posloužil jako hlavní zdroj inspirace, a že byl i impulsem k jeho natočení. Stylem je mu do jisté míry podobný. Pro zajímavost, stříhal ho Baxter, stejný člověk, který dělal střih i na HT. Snímek jde stejnou cestou nekompromisnosti, syrového ztvárnění a jednoduchého děje. Od úplného začátku je divákovi představený, kromě hlavní hrdinky, i druhý hlavní hrdin(k)a - nenarozené dítě. To se při každé významější události ukáže formou počítačově animovaného filmečku. Vlastně proč ne, když v ohrožení není pouze Sarah, ale i její dítě. Navíc animace nijak nevyrušuje a působí profesionálním dojmem. Inside vůbec nevypadá na to, že by měl nízký rozpočet (pouhé 3 miliony dolarů). Už jen speciální efekty musely stát nějaký ten milion a kdyby se jednalo o hollywoodskou produkci, tak i víc. Nejvíce se zřejmě ušetřilo na výpravě a na hercích. Nejsou tu žádná profláklá jména a hlavní postavu hraje (hezčí) sestra Vanessy Paradis Allyson. Podobnosti s HT pomohlo i to, že hudbu složil stejný skladatel Francois Eudes. Jeho jednoduchá elektronická hudba se tu snaží spíše zvukově kopírovat dění na obrazovce, než aby dokreslovala děj vyloženě melodickými skladbami.

ČSFD

Z důvodu autorských práv od nás stahujete pouze zvukovou nahrávku. Jak spojit zvuk a video se dočtete ZDE. Tato zvuková stopa je určena pro: HD verze.

5.1. verze

stereo verze

futurama.sk madmenpictures.cz clone-wars.cz sgportal.uvadi.cz sgportal.uvadi.cz emersongames.cz futuramania.cz tv-cool.cz kreveta.net bandzone.cz/applepine torturechamber.cz t-scc.cz
Banner Perla Group

Děkujeme za případnou finanční podporu